HTML za pocetnike by EKV

ljuskaArchive
//archivePosts: 37Member, Moderator in HTML5 / CSS3 / JS

Nebi da davim na pocetku da je HTML hiper textual... To mozete procitati na svakom sajtu. Precicemo odma na konkretno programiranje. HTML se deli na vise verzija, poslednja verzija je HTML5 koja pojasnjava stvari, iz razloga jer je moguce uraditi ono sto mozete uraditi iskljucivo sa .swf tacniej flesh td... To su resili da urade i sa HTML-om pa su napravili HTML5. On je prilicno tezak za pocetnike tako da mi krecemo sa osnovama.

HTML kod treba poceti sa , sve HTML komande se rade u < i > i uvek moraju biti OTVORENE i ZATVORENE tj. ako otvorite morate i da zatvorite. To se cini ISTOM komandom samo sto pre komande ide / i to onda izgleda ovako razumecete to ako ne sad, onda do kraja tutoriala. Sledece sto kucate je to je mesto gde se stavljaju javascript, style, ili google robots i slicna cudesa. Evo da budemo u fazonu stavicemo samo to je komanda koja gore u tabu upisuje ime stranice. Kao sto na facebooku pise: Facebook, tako i mi mozemo upisati nasoj stranici. Napisacemo "HTML Tutorial" pa ce nam kod izgledati ovako HTML Tutorial , stavljam da zatvorim komandu, kao sto rekoh malo pre, sve sto otvorite trebate i zatvoriti u HTML-u. Sad posto imamo title, mozemo zatvoriti head, to cinimo kao i sve do sad, dodamo / ispred iste komande znaci bice i sada nas ceo kod izgleda ovako:

<html>
<head>
<title>HTML Tutorial</title>
</head>

I nije nesto veliko, ali barem imamo text na tabu :) Sada idemo sa telom stranice, tacnije sve ovo sto vidimo na stranici je "telo stranice". To zapocinjemo komandom i sada pisemo sta zelimo da nam se pojavi na stranici.

Evo ja bi za pocetak napisao text iz pesme Hollywood Undead - Been To Hell.
Kao i knjigu sto pisemo, naslov mora ici pod veliki text. E sad, kako staviti "Hollywood Undead - Been To Hell" da bude velikim slovima? To je jako jednostavno, mozemo koristiti osnovnu komandu za text. se meri od Najveceg ka Najmanjem. Ima 6 vrsta:

, , , , , - Ovo su svih 6 komandi za velicinu texta. Koristicemo Hollywood Undead - Been To Hell

eto to je sad naslov. Sada ubacujemo kratak text:

Hollywood is your friend, and the undead are your family
We'll take you to the edge, and turn your regret into agony
And I'll never let you go, cuz I know you'll come back to me
I'm the reason you came here, I'm the American Tragedy

E sad, sve je to lepo. Samo sto HTML da bi stavio nesto u NOVI RED, mora da ima posebnu komandu. Za to koristimo
znaci kod ce izgledati ovako:
Hollywood is your friend, and the undead are your family

We'll take you to the edge, and turn your regret into agony

And I'll never let you go, cuz I know you'll come back to me

I'm the reason you came here, I'm the American Tragedy
Na poslednjem redu texta nemamo
jer nam ni ne treba novi red. Takodje kod

nismo koristili
iz razloga jer ta komanda vec ima neki svoj novi red kada se zavrsi, i to prilicno veliki. I nas kod sad izgleda ovako: <html> <head> <title>HTML Tutorial</title> </head> <h1>Hollywood Undead - Been To Hell</h1> Hollywood is your friend, and the undead are your family<br> We'll take you to the edge, and turn your regret into agony<br> And I'll never let you go, cuz I know you'll come back to me<br> I'm the reason you came here, I'm the American Tragedy Sada, recimo mozemo ubaciti i link te pesme na youtubeu. To radimo preko komande Text evo kako bi to izgledalo na nasem primeru:
Odslusaj celu pesmu na YouTube-u
Ali moramo i staviti
kod poslednjeg reda texta, zato sto sad imamo jos texta (tacnije ovaj link). I sad mozemo zatvoriti kod i , po redu po kome smo i otvarali, prvo body onda html.
I na kraju nas kod izgleda ovako: <html> <head> <title>HTML Tutorial</title> </head> <h1>Hollywood Undead - Been To Hell</h1> Hollywood is your friend, and the undead are your family<br> We'll take you to the edge, and turn your regret into agony<br> And I'll never let you go, cuz I know you'll come back to me<br> I'm the reason you came here, I'm the American Tragedy<br> <a href='http://www.youtube.com/watch?v=SFnE2_DUhbs'>Odslusaj celu pesmu na YouTube-u</a> </body> </html> I to bi bilo to. Ovo je neka banalna osnova koju mozete skoro svugde procitati. Ako je nekome zanimljivo moze slobodno da pise dalje.

Sign In or Register to comment.

Welcome

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Discussions